Pojďte odhalit tajemství společně s Mary Shelley Blackovou...

8:00 kouzelná klubovna 2 CommentsAutorka: Cat Wintersová
Přeložila: Libuše Čižmárová
Počet stran: 350
Nakladatelství: Jota
V ČR v roce: 2013

Děj: V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega.
Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka.
Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci.
Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?

Autorka v pěti bodech:
 • Narodila se v Jižní Kalifornii
 • Cat Wintersová žije v Portlandu v Oregonu s manželem a dvěma dětmi
 • Román Ve stínu černých ptáků je její prvotina
 • Její další kniha The Cure for Dreamimg má vyjít na podzim 2014
 • Kniha je nominována na cenu YALSA (kdo netuší-stejně jako já, co to je za soutěž, ať požádá o radu internet)

Moje recenze:
Kniha Ve stínu černých ptáků s oficiálním názvem In the Shadow of Blackbirds s úchvatnou obálkou je chválena, ale i odsuzována. Proto jsem dala na svůj instinkt a díky úžasné anotaci, která mě přímo uchvátila, jsem si knihu koupila a přečetla. Jak už asi víte, knihy si kupuji v případě, že to jsou skvosty, a o téhle knize se to moc nevědělo. Já ale byla přesvědčena, že mě nezklame. A ani mě nezklamala…

Nejdříve ale zhodnotím obálku.
Konečně obálka, která do celého příběhu zapadá, která je s ním opravdu spoutaná pevným poutem a u příběhu si řeknete: „ Aha, tak proto je taková obálka.“ 
Úplně vás potěší, že zjistíte, co určité prvky na ní znamenají, jaký důvod v příběhu mají.
Abych to shrnula: je přenádherná. Nejhezčí obálka, jakou znám.

Ocitáte se na konci první světové války, uprostřed Španělské chřipky. Uprostřed nemoci, která pozabíjela několik milionů nevinných lidí. Příběhem vás provede šestnáctiletá Mary Shelley Blacková (ano, já si pamatuju její jméno!).

Příběh mě dokázal chytit už na začátku, začetla jsem se a vážně jsem nechtěla dělat nic jiného, než se ponořit do tak kruté doby. Kniha vás nutí zamyslet se nad tím, co to bylo za záhadnou nemoc. Jak to, že přišla tak rychle, a s koncem války taky rychle zmizela? Proč muselo umřít tolik nevinných lidí?

Vše, co dokázala autorka spojit dohromady, bylo až neuvěřitelné. Spojila historii, lásku, horor, napětí, duchařinu. Ano, čtete správně, ani láska nechyběla. Líbilo se mi, že tam nebyl milostný trojúhelník, a romantiky nebyla spousta.

Pokud se ptáte, jestli se budete v noci bát usnout, mám tu pro vás asi neuspokojující odpověď. Někdo se bude bát hodně, ale někdo, třeba jako já, v tom bude hledat něco logického a nesmyslného. Prostě se bude držet toho, že na duchy a něco jim podobného, nevěří.

Když už jsem u těch netvorů, zrůd a oblud, mám tu takovou malou perličku. Pod kůži se mi vryla věta, že na světě jsou jediné obludy lidé……. Poberte už si to, jak chcete.

Kniha se vám neskutečně vryje pod kůži, protože o ní budete muset dlouho přemýšlet. I mně se tato recenze píše hrozně špatně, protože když jsem knihu zaklapla, nevěděla jsem, co si mám myslet. Jestli mám plakat nebo se smát, jestli mám poskakovat anebo mlátit s věcmi o zeď. (I když v mém případě by to poskakování moc nešlo, když musím ležet v posteli. - stav k 12.7.2014)

Mary Shelley Blacková byla úžasná hlavní hrdinka. Byla ochotna se obětovat pro jiné, byla ochotna pomoci a hlavně byla ochotna milovat a odpouštět. Líbila se mi její praštěnost na tu dobu, i to, jak si šla za svými sny a rozhodnutími, která v některých případech nebyla moudrá.

Stephan byl skvělý. A abych vám tu nepsala další zdlouhavý odstavec, shrnu to rovnou: Mary Shelley Blacková ho milovala, proto ho musím milovat také.

Koho jsem ale zbožňovala, byl Julius. A víte proč? Já mám ráda zlobivé kluky!

Jelikož chci, abyste si tento úžasný příběh vychutnali sami, více vám prozrazovat nebudu. Autorka má úžasná styl psaní, je čtivý, chytlavý a dokonalý. Proto vám říkám-přikazuji: přečtěte si tuto knihu. Ve stínu černých ptáků je vážně skvost.
Dávám DESET bodů A VÍCE.

Hodnocení knihy:
Hodnocení obálky:


 

ZAJÍMAVOSTI:

O Španělské chřipce:
V březnu 1918 se mezi mladými vojáky z USA objevil zvláštní virus chřipky a během jejich cesty do Evropy vyvolal mnoho úmrtí. Byl vysoce nakažlivý a na podzim 1918 se začal rychle šířit po celé Evropě. Mezi americkými vojáky se tehdy říkalo, že zabíjí rychleji a spolehlivěji než to kdy dokázaly německé kulomety.

V letech 1918-1919 se tak na Evropském kontinentě objevila jedna z největších pandémíí (epidemie postihující všechny vrstvy obyvatelstva a přesahující hrance státu) chřipky, známá pod názvem "španělská chřipka". V jednotlivých zemích Evropy postihla 15-50% populace a zhruba 1% z nakažených zabila. Nejčastější bezprostřední příčinnou smrti byl zápal plic (chřipková pneumotonie).

Ono 1% zdánlivě není mnoho, ovšem vzhledem k množství napadených byly ztráty na životech děsivé - lze je jen velmi obtížně vyčíslit, ale odhady nejčastěji mluví o 20-40 miliónech mrtvých, což je několikanásobně více něž zemřelo na všech bojištích první světové války v průběhu čtyř let (udává se, že v letech 1914-1918 zemřelo 8 milionů vojáků a 20 milionů jich bylo zraněno).

Původ španělské chřipky je dosud obestřen tajemstvím. Hovoří se o ní jako o španělské, ale název zde nesouvisí s zemí původu - "španělská" se jí říká proto, že v této zemi měla údajně nejničivější následky a vyžádala si tu nejvíce životů. Do Evropy byla pravděpodobně zavlečena z Číny, Indie, nebo USA.
 
Focení obálky: 
Trailer:
 
Krásná píseň, která se k celému příběhu hodí:

2 komentáře:

 1. Souhlasím, mně se kniha také moc líbila :)

  OdpovědětVymazat
 2. Má milá Basterko,
  jsem ráda, že na ni máme stejný názor. Já z ní byla unešená. To jsi ale asi z mé recenze poznala, viď? ;)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za každý váš komentář a názor. Jsem vděčná za pozitivní i negativní, proto budu ráda, když napíšete, co si myslíte! :)