Ze světa filmu: Kód Enigmy

10:51 kouzelná klubovna 0 Comments
Dnes se podíváme na zoubek filmu, který má osm nominací na Oscary - Nejlepší film, Režie, Herec HR - Benedict Cumberbatch, Herečka VR - Keira Knightley, Scénář, Výprava, Střih a Hudba. Chcete znát mé hodnocení? Chcete se dozvědět pár zajímavostí jak o filmu, tak o skutečném životě Alana Turinga? Tak si přečtěte můj nový článek!

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga. Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn ze sexuálních přestupků a čekal ho zničující soudní proces. Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma. The Imitation Game vypráví příběh matematického génia, který díky svému úžasnému talentu pomohl zkrátit 2. světovou válku a zachránil tak milióny lidských životů.(CSFD.cz)


Po dlouhé době jsem vyrazila do kina. Společnost mi dělali maminka a brácha. Pohodlně jsme se usadili, překousli dvaceti minutovou reklamu a vžili se do příběhu (ne)slavného matematika, fyzika a vědce, Alana Turinga. Přiznávám, začátek byl trochu zdlouhavý až nudný, ale jakmile vám je vše vysvětleno, film utíká a vy si ani neuvědomíte, že už je konec. A to mám na filmech nejradši.

Herecké výkony byly úžasné, Benedict Cumberbath i Keira Knightley hráli skvěle. Ale nesmíme zapomenout i na ostatní. Matthew Goode jako Hugh byl božský. Role mu sedla, je to takový trochu namyšlený frajírek. Ze všech jsem ho měla nejradši. Mark Strong v roli Stewarta Menziese byl věrohodný, brácha říkal, že byl až moc vychytralý. (V tom si jsou podobní.) Charles Dance, charismatický pán, Allen Leech a Matthew Beard jako součást týmu měli stejně prostoru jako ostatní. Každý si tedy může najít svého oblíbence.

Pokud si pokládáte otázku, jestli jsem v kině brečela jako želva, jsem nucena odpovědět: „Ne.“ A víte proč? Protože jsem byla naštvaná. Nenávidím Hitlera. Nenávidím Stalina. Nenávidím 2. světovou válku. A nenávidím ty, kteří zamlčeli tak statečné lidi. To oni by měli být v učebnicích dějepisu, to o nich by se mělo učit. To tihle lidé by měli dostat Nobelovu cenu.  A myslím si, že udělená milost na Štědrý den v roce 2013 od britské královny není vděk, který si Alan Turing zaslouží. (Teď mě možná ukamenujete, ale vezměte, prosím, na vědomí, že je to můj názor.) Ale už se nebudu rozčilovat, raději se vrhneme na zajímavosti, ne?

Zajímavosti o filmu:

  • Po celou dobu natáčení nosil Benedict zubní protézu. Proč? Odpovídá, že chtěl být věrohodnější. Nikdo ho do toho ovšem nenutil!
  • V roce 2011 byl scénář zvolen nejlepším nezpracovaným hollywoodským scénářem.
  • Dne 11. listopadu se slaví Den válečných veteránů, údajně v tento den skončilo natáčení.
  • Původně měl hlavní roli hrát Leonardo DiCaprio.


Další zajímavosti:

  • Enigmu poprvé rozluštil Polák Rejewski v prosinci 1932. Rozluštění kódu trvalo asi 15 minut. Tento stroj se přestal využívat 15. září 1938 kvůli změně a složitosti šifrování. Hned na to vyvinul 6 strojů, tzv. kryptografické bomby. Jedna bomba zjistila denní kód za dvě hodiny. V roce 1939 Němci opět změnili způsob kódovaní a pro Poláky se stal tento projekt nemožný z finančního hlediska. Proto darovali Britům a Francouzům kompletní dokumentaci a jeden tento stroj.


Postavy a skuteční lidé:
Alan Turing

Commander Denniston

Hugh Alexander

Joan Clarke

John Cairncross

Peter Hilton

Stewart Menzies

Fotky z natáčení:


Trailer:


Pokud váháte, jestli navštívit kino a zhlédnout Kód Enigmy, říkám vám: „Neváhejte a jděte na tento film. Nebudete litovat.“

Zdroj obrázků: google.com
Zdroj informací: CSFD.cz , IMDB.com0 komentářů:

Děkuji za každý váš komentář a názor. Jsem vděčná za pozitivní i negativní, proto budu ráda, když napíšete, co si myslíte! :)